Home

Agendas
Participants
Photos
Contact Us

CSÍKI FOUNDATION

PROGRAM AGENDAS

Miercurea-Ciuc Szob Subotica



Miercurea-Ciuc


Feb. 16, 2003 Sunday

Arrival to Miercurea-Ciuc, Dinner
Csíkszereda


Feb. 17, 2003 Monday
Geography Day

Miercurea-Ciuc (Breakfast), Siculeni (Siculicidium), Pongrat, Killer Lake, Cheile Bicazului, Gheorgheni (Salamon Erno High School, Lunch), Miercurea-Ciuc (Workshop: Making Known Our Region's Turistical Potentials), Dinner

Csíkszereda (Reggeli), Csíkmadéfalva (Siculicidium), Pongrác, Gyilkos-tó, Békási szoros, Gyergyószentmiklós (Salamon Erno Gimnázium, Ebéd), Csíkszereda (Muhelymunka, Vacsora)

Guide: Levente Tamás


Feb. 18, 2003 Tuesday
History Day

Miercurea-Ciuc (Breakfast), Baile Tusnad, Turia (The Cave of Turia), Residence of the Apors, Targu-Secuiesc (Museum), Ghelinta (St. Laszlo Church), Cernat (Country Museum), Dalnic (Dozsa Monument), Sfantu Gheorghe (Popular Museum of the Szeklers), Miercurea-Ciuc (Workshop: Szekler History Teaching in the Educational System), Dinner

Csíkszereda,(Reggeli) Tusnádfürdo, Bálványos, Torja (A torjai barlang), Apor Kuria, Kézdivásáhely (Céh és Baba Múzeum), Gelence (Szent László freskós templom), Csernáton (Falumuzeum), Dálnok (Dozsa emlekmu), Szentgyörgy (Városnézés), Csíkszereda (Muhelymunka, Vacsora)

Guide: Zsolt Orbán


Feb. 19, 2003 Wednesday
Day of Languages

Miercurea-Ciuc (Breakfast), Frumoasa (dike, Armenian Catholic Church and Armenian Houses), Lunca de Sus (Csango Museum, Ethnographycal Museum and the St. Elisabeth School), Ghimes Faget (The Rakoczi Castle), Lunca de Jos (presentation of the popular tradition of the Csango), Miercurea-Ciuc (The Sapientia University, Presentation of The Harghita Szekler Popular Ensemble), Miercurea-Ciuc (Workshop: The Local Literature and Art in the Educational System), Dinner

Csíkszereda (Reggeli), Csíkszépvíz (gát, Örmény Katolikus Múzeum és Örmény házak), Gyímesfelsolok (Csángómúzeum, Népmuvészeti Múzeum és Szt. Erzsébet Iskola), Gyímesbükk (Rákóczi Kastély), Gyímesközéplok (csángó gyerekek tánc- és énekeloadása), Csíszereda (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem - muhelymunka, Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes eloadása, táncház, vacsora)

Guides: Mónika Bors, Hajnalka Csapó


Feb. 20, 2003 Thursday
Culture and Tradition's Day

Miercurea-Ciuc (Breakfast), Harghita, Praid (Salt Mine), Baile Sovata (Bear Lake, Lunch), Corund (The Fair of Cheramics), Lupeni (The Monument of Tamasi Aron), Baile Szejke (Szekler Gates, The Grave of Orban Balazs), Odorheiu Secuiesc (Sightseeing, Town Hall, Tamási Áron High School), Baile Homorod (Mineral Water Spa), Vlahita, Miercurea-Ciuc (Workshop: Tradition and Cultural values maintenance in School Activities), Dinner

Csíkszereda (reggeli), Hargita, Parajd (Sóbánya), Szovátafürdo (Medve tó, Ebéd), Korond (Fazakas vásár), Farkaslaka (Tamási Áron Muemlék), Szejkefürdo (Orbán Balázs sírja és a székelykapuk), Székelyudvarhely (Városnézés, Polgármesteri Hivatal, Tamási Áron Gimnázium), Homorodfürdo (Borvízforrás), Szentegyháza, Csíkszereda (Muhelymunka, vacsora)

Guides: Levente Tamás, Boróka Kristó


Feb. 21, 2003 Friday
Visiting Churches

Miercurea-Ciuc (Breakfast), Lazarea, Joseni (Art Gallery, Sover Elek Gallery, Carver Room, Church), Sandominic (Birth House of Marton Aron, Homespun Workshop), Cartani (Counrtyman's Castle), Racu (Church, Residence of the Cserei's), Miercurea-Ciuc (Lunch), Sumuleu-Ciuc (The Sumuleu Monastery, Monastery of the Franciscans), Miercurea-Ciuc (Appraisement), Farewell Dinner

Csíkszereda (reggeli), Gyergyószárhegy, Gyergyóalfalu (Muvészeti Galéria, Sövér Elek Galéria, Kézmuves muhely, templom), Csíkszentdomokos (Márton Áron szüloháza), Csíkkarcfalva (parasztvár), Csíkrákos (templom, Cserei kúria), Csíkszereda (ebéd), Csíksomlyó (Kegytemplom, Ferencesrendi Kolostor), Csíkszereda (Kiértékelés, Buli J)

Guide: Katalin Lorincz


Feb. 22, 2003 Saturday

Miercurea-Ciuc (Breakfast), Departure
Csíkszereda (reggeli, búcsúzás)



Szob


23. March, 2003 Sunday

Arrival at Szob, Dinner


24. March, 2003 Monday

Szob (Breakfast, Workshop),Vac (Baroque Town Center, Main Park, Franciscian Monastery, Cathedral, Episcopal Castle, Stone Wall, Memento Mori Exhibition, Lunch)Vacratot (Arboretum)Szob (Workshop, Dinner)

Guide: Laszlo Vince


25. March, 2003 Tuesday

Szob (Breakfast),Ipolytarnoc (Primitive Being's Find),Szecseny (Lunch, Franciscian Monastery),Holloko (Living Outdoor Country),Holloko (Paloc Ethnography),Szob (Workshop, Dinner)

Guide: Laszlo Vince


26. March, 2003 Wednesday

Szob (Breakfast),Budapest (The Castle of Buda, Ornamental Park, Matyas Church, Fisherman's Battlements, National Gallery, Sandor Castle),Parish of Buda (Lunch),Budapest (House of Parliament, The Saint Crown, Ethnoraphycal Museum),Szob (Workshop, Dinner)

Guide: Laszlo Vince


27. March, 2003 Thursday

Szob (Breakfast),Visegrad (Royal Castle, Salamon Tower, Citadel),Piliscsaba (Pazmany Peter Catholical University, Lunch),Esztergom (Christian Museum, Cathedral, Primate Castle, Memorial Museum of the Mindszentys'),Szob (Workshop, Dinner)

Guides: Laszlo Vince, Maria Boros


28. March, 2003 Friday

Szob (Breakfast),Budapest (National Museum, Town Grove, Vajdahunyadvar, Chinese Restaurant - Lunch, Szentendre),Szob (Workshop, Dinner)

Guide: Laszlo Vince


29. March, 2003 Saturday

Szob (Breakfast), Departure



Subotica


May 18., 2003 Sunday

Arrival at Subotica, Dinner


May 19., 2003 Monday

Subotica (Breakfast), Subotica (Town Hall, Tower, Sinagoge, Pravoslavian Church, Kosztolanyi Room, Svetozar Markovic High School, Lunch, Fransiscian Church and Monastery, Popular Circle, Dinner)

Guides: Andras Koci, Robert Kovacs


May 20., 2003 Tuesday

Senta (The Scene of the Battle of Senta), Vranjevo (The Church of Vranjevo), Senta (Lunch),Kanjiza, Becej, Totovec.Subotica (Dinner)

Guides: Dr. Gabor Vajda, Attila Pejin


May 21., 2003 Wednesday

Subotica (Breakfast), Ludas (Biological environment of Ludas), Szeleveny (Forest and Church of Szeleveny), Fly Pub, Fox Pub (Lunch), Gulyas Pub (Zoological Park),Fox Pub (Dinner)

Guides: Istvan Hullo, Lajos Posa


May 22., 2003 Thursday

Subotica (Breakfast)Moravica (Kossuth statue), Sombor (Town Hall), Bogojevo (Lunch), Apatin, Bac (Castle, Franciscian Monastery), Doroslovo (Country House),Subotica (Dinner)

Guides: Rudolf Cirkl, Rozalia Raj


May 23., 2003 Friday

Subotica (Breakfast, Flea-market of Subotica, sight-seeing, Lunch),Palic (Zoological Park, Goodbye-Party)

Guides: Gabor Kudlik, Verona Molnar


May 24., 2003 Saturday

Subotica (Breakfast) Departure

Back to Top